Autor od A do Z omawia zasady zaskarżenia wyroku – od otwarcia drogi do wniesienia apelacji, przez złożenie wniosku o sporządzenie i doręczenie uzasadnienia, aż do jej rozpoznania poprzez sąd odwoławczy.
Główny nacisk został położony na zaprezentowanie części składowych apelacji jako pisma procesowego. W sposób funkcjonalny opisuje przebieg innowacyjnania apelacyjnego i wskazuje na typy rozstrzygnięć sądu odwoławczego wydawanych po rozpoznaniu apelacji.
Omawia także zasady rozpoznania apelacji związane z granicami kontroli odwoławczej i granicami orzekania sądu odwoławczego. Dzięki książce zyskasz cenne wskazówki dotyczące prawidłowego określenia zakresu zaskarżenia, formułowania zarzutów odwoławczych, a także wniosku odwoławczego.
Publikacja uwzględnia najnowszą literaturę i orzecznictwo Sądu Najwyższego, a także sądów apelacyjnych i zmiany legislacyjne dotyczące innowacyjnania apelacyjnego (m.in. Formularzowego sporządzania uzasadnienia wyroku oraz podziału uchybienia w postaci obrazy prawa materialnego w zależności od podstawy, tj.
art. 438 pkt 1 k.p.k. I art. 438 pkt 1a k.p.k., zakazów stawiania niektórych zarzutów odwoławczych w apelacji). Książka jest skierowana najczęściej do praktyków: sędziów, prokuratorów, adwokatów i radców prawnych, a także aplikantów zawodów prawniczych.
Zainteresuje , a także środowisko naukowe.