Bankowość to obszar o fundamentalnym znaczeniu dla gospodarki. Stabilne, bezpieczne i należycie zarządzane banki oraz produktywnie działający system bankowy są podstawą dla pozyskiwania i alokowania kapitału i budowania zaufania społeczeństwa do sfery finansowej.
We współczesnym systemie finansowym banki spełniają dwie podstawowe funkcje: obsługują obrót pieniężny i stanowią ważne źródło finansowania gospodarki w oparciu o depozyty, a także progresywne instrumenty finansowe.
Banki z jednej strony są podmiotem gospodarczym, a z drugiej instytucją zaufania społecznego i w tym kontekście ich stabilność jest kluczowa dla stabilności systemu finansowego państwa. Banki powinny więc dążyć do maksymalizacji rentowności,mając na uwadze interesy klientów, dbając o bezpieczeństwo ich oszczędności i o uczciwość i rzetelność dostarczanych informacji.
Celem monografii jest zaprezentowanie wybranych zagadnień z zakresu funkcjonowania banków w ujęciu teoretycznym i funkcjonalnym i wyzwań, przed jakimi stoi współczesny system bankowy. Jest ona konsekwencją badań i dydaktyki prowadzonej przez pracowników Wydziału Ekonomii i Finansów Uniwersytetu techniczno-Humanistycznego im.
Kazimierza Pułaskiego w Radomiu: Urszuli Kosterny, Wiesława Macierzyńskiego, Grażyny Olszewskiej, Ireneusza Pszczółki i Marzeny Sobol. Praca dedykowana jest dla studentów kierunków ekonomicznych i finansowych i praktyków gospodarczych zainteresowanych problematyką funkcjonowania współczesnej bankowości.