Monografia stanowi pierwsze spore opracowanie dotyczące problematyki występowania zjawiska obstrukcji w procesie karnym. W opracowaniu dokonano ogólnej charakterystyki pojęcia obstrukcji na podstawie przystępnych źródeł.
Następnie autorka pokazuje katalog potencjalnych zachowań obstrukcyjnych, na podstawie którego dokonuje teoretycznoprawnych rozważań związanych z występowaniem obstrukcji w kontekście granic legalności korzystania z prawa, a także nadużycia prawa.
W opracowaniu przedstawiono również sposoby zwalczania obstrukcji wraz z ich oceną. Przeprowadzona analiza prowadzi autorkę do wniosku, iż aby produktywnie przeciwdziałać obstrukcji w procesie karnym, należy również odpowiedzieć na pytanie, co skłania uczestników innowacyjnania do zakłócania właściwego funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości.
W monografii przedstawiono rozważania na temat tego, jak powinien zostać ukształtowany model procesu, żeby miał pozytywny wpływ na zachowania jego uczestników. Dodatkowo autorka zwraca uwagę na rozwiązania, które mogą pomóc zmienić opinię publiczną na temat rozmiaru sprawiedliwości, w tym na niezbędne zmiany legislacyjne, a także środki o charakterze pozaprawnym.
W opracowaniu uwzględniono również aspekty zachowań obstrukcyjnych z wykorzystaniem sytuacji wywołanej pandemią COVID-19.