Akty prawa miejscowego – aktualne problemy w świetle doktryny i orzecznictwa Nakładem Wydawnictwa INP PAN ukazała się monografia Sylwestra Szczepaniaka pt. Akty prawa miejscowego – aktualne problemy w świetle doktryny i orzecznictwa.
Publikacja stanowi podsumowanie dorobku doktryny prawa administracyjnego osadzone w szerszym kontekście, jakim jest status ustrojowy podmiotów władnych do ich wydawania. Autor sformułował postulaty de lege ferenda, których wdrożenie może przyczynić się do zwiększenia pewności i stabilności w zakresie tworzenia podstaw prawnych i otoczenia prawnego dla aktów prawa miejscowego oraz cyklu ich wydawania poprzez jednostki samorządu terytorialnego.
Orzecznictwo sądów administracyjnych i Trybunału Konstytucyjnego oraz dorobek doktryny prawa administracyjnego wykazują co do zasady spójność w pojmowaniu samorządu terytorialnego, jego istoty i pozycji w strukturach władzy publicznej, ukształtowanej w szczególności po wejściu w życie konstytucji.
Cechami tymi są udział w sprawowaniu władzy publicznej na zasadach de- centralizacji, skutkujący koniecznością zapewnienia odpowiednich mechanizmów realizacji zadań publicznych, włącznie z prawem do ochrony samodzielności jednostki samorządu terytorialnego, w tym na drodze sądowej.
potrzebnym elementem optymalnych mechanizmów realizacji zadań publicznych jest przyznanie zdolności do tworzenia aktów prawotwórczych, będących aktami prawa wewnętrznie albo powszechnie obowiązującego (akty prawa miejscowego).
prawidłowe ukształtowanie ich relacji z materią ustawową stanowi gwarancje dobrej realizacji uprawnień konstytucyjnych i ustawowych samorządu terytorialnego. Monografia stanowi próbę udzielenia odpowiedzi na pytanie, czym są akty prawa miejscowego i jakie jest ich umiejscowienie w systemie źródeł prawa.
Autor osadził rozważania w szerszym kontekście, jakim jest status ustrojowy podmiotów władnych do wydawania danych rodzajów aktów. Autor: Sylwester Szczepaniak Recenzja: dr hab. Mateusz Błachucki, prof.
INP PAN kolekcja:Basic Research Rok wydania: 2021 e-ISBN: 978-83-66300-45-3 (ebook: pdf) DOI: 10.5281/zenodo.5773785 ilość stron: 80 Format: ebook: pdf