Autor skoncentrował się na samej maszynie wiatrowej – przeważnie na wirniku siłowni. Starał się zrealizować dwa cele – przybliżenie Czytelnikowi problemów związanych z siłowniami wiatrowymi i podanie podstawowego narzędzia koniecznego do przeprowadzenia obliczeń obciążeń i osiągów maszyny, takich jak moc i liczba energii pozyskiwanej z wiatru w ciągu roku w danej lokalizacji turbiny.
najszczególniejsze znaczenie dla autora mają dwa rozdziały – rozdział 2 dotyczący oszacowania zasobów energii wiatru oraz rozdział 4 dotyczący zasad przetwarzania energii wiatru. Rozdział 3 „Wybrane pojęcia aerodynamiki" może być pominięty przez Czytelnika obeznanego z problematyką lotniczą.
Wywody teoretyczne zostały zilustrowane przykładami pozwalającymi na nabranie wprawy w korzystaniu z wyprowadzonych wzorów. Pojęcia ilustrowane są rysunkami, czasami w nadmiarze, po to aby nie odrywać Czytelnika od tekstu w celu poszukiwania optymalnych ilustracji.
Charakterystyki dotyczące potężnych sprzętów można traktować jako poglądowe, ilustrujące tezy zawarte w pracy. Nie należy przenosić wartości liczbowych na inne rozwiązania technologiczne. Obliczenia trzeba wówczas wykonać od początku.
Niedogodność ta wynika z niejasności dotyczących praw autorskich i pokrewnych obowiązujących w Polsce.