Autorzy niniejszego podręcznika stawiają sobie za cel przedstawienie zagadnień bezpieczeństwa elektroenergetycznego, bezawaryjności zasilania energią elektryczną, a także bezawaryjności systemów elektroenergetycznych i ich zasadniczych podsystemów, w realnie najszczególniej współczesnym zarysie.
W rozdziale 1 podjęto próbę usystematyzowania pojęć z zakresu bezpieczeństwa elektroenergetycznego, jakości i bezawaryjności dostawy energii elektrycznej, traktowanych w warunkach rynkowych łącznie. Rozdział 2 jest poświęcony podstawowym zagadnieniom bezawaryjności systemów i ich komponentów, strukturom i modelom bezawaryjnościowym.
W rozdziale 3 przedstawiono metody analizy i oceny (obliczeń) bezawaryjności systemów i ich porównanie. W rozdziałach 4 i 5 zaprezentowano modele i komputerowe narzędzia obliczeniowe niezawodności podsystemu wytwórczego i elektroenergetycznych systemów przesyłu i rozdziału energii elektrycznej, a w rozdziale 6 także zagadnienia bezawaryjności stacji elektroenergetycznych – i w konsekwencji – niezawodności zasilania odbiorców.
Rozdział 7 dotyczy informacji do obliczeń niezawodnościowych, omówiono w nim gromadzenie i obróbkę informacji statystycznych o niezawodności sprzętów elektroenergetycznych, a w drugiej części zaprezentowano systemy testowe do analizy i oceny bezusterkowości – RTS, i znikomy uproszczony system, przeznaczony do celów edukacyjnych.
Wreszcie ostatni 8 rozdział dotyczy wartościowania i optymalizacji bezpieczeństwa elektroenergetycznego i bezawaryjności zasilania energią elektryczną, co wymagało uwzględnienia aspektów ekonomicznych.