Podręcznik asygnowany dla studentów wydziałów mechanicznych, w których programach studiów przewidziano wiadomości z zakresu kruszyw, ich cech fizycznych i mechanicznych oraz urządzeń do produkcji i sortowania kruszyw.
Podręcznik obejmuje wiadomości dotyczące historii, ogólnej budowy maszyn, użycia, parametrów eksploatacyjnych, zasad bezpiecznej pracy maszynami i ukazuje przegląd aktualnie wykorzystywanych kruszarek, sprzętów i sprzętów rozdrabniających.
W pierwszym rozdziale przedstawiono kształt historyczny sprzętów rozdrabniających. Rozdział drugi poświęcony jest charakterystyce tworzyw asygnowanych do rozdrabniania i posiada podstawowe dane o kruszywach i ich cechach fizycznych i mechanicznych.
W kolejnych dwóch rozdziałach przedstawiono podstawowe maszyny i narzędzia służące do produkcji kruszyw, czyli kruszarki szczękowe, stożkowe, udarowe i walcowe, a także specjalistyczny osprzęt rozdrabniający stosowany w maszynach roboczych (łyżki rozdrabiające, łyżki przesiewająco-rozdrabiające, nożyce hydrauliczne tnąco-kruszące, głowice frezujące).
Przy omawianiu sprzętów przedstawiono podstawowe dane dotyczące budowy, ich użycia i parametrów eksploatacyjnych. W rozdziale piątym przedstawiono przykładowe linie procesu technicznego w zakładzie do produkcji i uszlachetniania kruszywa, a także zasady doboru maszyn.
W podręczniku przedstawiono podstawowe informacje z zakresu automatyzacji, eksploatacji i zasad bhp obowiązujących przy pracy maszynami rozdrabniającymi.