W ostatnich kilkudziesięciu latach nastąpił duży wzrost wykorzystania szkła płaskiego w budownictwie. Mimo iż materiał ten znany jest od ponad 2000 lat, poprzez ostatnich kilka stuleci był używany przeważnie do wypełnień ram okiennych i drzwiowych.
obecnie, dzięki progresywni technicznemu i rozwojowi wiedzy, szkło coraz częściej stosuje się do budowy bardziej odpowiedzialnych komponentów w budynkach. Niniejsza publikacja pomoże czytelnikom usystematyzować wiedzę nt.
rodzajów szkła dostępnych na rynku, wraz z przyporządkowaniem przepisów prawnych, wymagań jakościowych, a także badań normowych potwierdzających ich przydatność do celów użytkowych. Pozycja ta ułatwi pracę osobom odpowiedzialnym za system jakości w zakładach zajmujących się wprowadzaniem szkła budowlanego do obrotu.
w dodatku spełni rolę pomocy dydaktycznej studentom kierunków budowlanych. Autorami książki są osoby zajmujące się na co dzień badaniami związanymi z wyrobami szklanymi, a więc posiadającymi aktualną i szeroką wiedzę o dynamicznie rozwijającym się przemyśle szklarskim.