Niekorzystne zmiany na rynku, nagłe, nieprzewidziane zdarzenia oraz nowe przepisy istotnie wpływające na opłacalność prowadzonej działalności wywołują,producenta popadają w kłopoty finansowe. Wielu przedsiębiorców i menedżerów zastanawia się, czy powinni podjąć działania naprawcze. Co właściwie powinni zrobić? Ile posiadają czasu na podjęcie decyzji?
Kiedy pojawia się problem niewypłacalności, podjęcie działań operacyjnych – ratowanie albo zamykanie biznesu – nie jest wystarczające. W takiej sytuacji trzeba głównie podjąć działania prawne. Jeśli przedsiębiorca jest zagrożony niewypłacalnością albo już popadł w stan niewypłacalności, może skorzystać z procedur uregulowanych w Prawie restrukturyzacyjnym, dzięki którym utrzyma działalność firmy. Są to:
■ nowoczesnanie o zatwierdzenie układu (ta procedura od 1 grudnia 2021 r. Przypomina uproszczone innowacyjnanie restrukturyzacyjne wprowadzone do systemu prawnego w ramach jednej z tarcz antykryzysowych jako reakcja na negatywne skutki ekonomiczne pandemii COVID-19);
■ przyspieszone nowoczesnanie układowe;
■ nowoczesnanie układowe;
■ postępowanie sanacyjne.
Która procedura jest właściwa w danej sytuacji? Z jakich instrumentów prawnych można skorzystać, by uzyskać ochronę przed egzekucją, gdy jest szansa na uratowanie marki? Jakie uprawniania mają wierzyciele dłużnika w restrukturyzacji?
W książce Czytelnik odszuka odpowiedzi na te i sporo innych pytań.
Autorami poradnika są prawnicy Kancelarii Zimmerman Sierakowski i Partnerzy, specjalizujący się m.in. W prowadzeniu postepowań restrukturyzacyjnych i doradztwie w tym zakresie. W publikacji dostępnie wyjaśniają, jakie warunki muszą być spełnione, by prowadzić informacje innowacyjnanie restrukturyzacyjne, jaki jest przebieg każdego z nich oraz czym się one różnią. Tabelaryczne zestawienia, przykłady i wzory dokumentów dodatkowo porządkują dane i ułatwiają zrozumienie trudniejszych zagadnień.
Omówienie obejmuje także dostępne źródła finansowania restrukturyzacji oraz kwestie odpowiedzialności za nieterminowe zgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości.
Publikacja jest skierowana przede wszystkim do przedsiębiorców, właścicieli firm, menedżerów i członków zarządów spółek. Zawarte w niej wyjaśnienia pomogą w ocenie, jaka powinna być reakcja na sytuację kryzysową. Przystępne omówienie możliwych działań ratunkowych i instrumentów ochronnych, które pozwalają przejść przez problemy finansowe, powinno zainteresować także głównych księgowych i specjalistów z biur rachunkowych.
zalety PUBLIKACJI:
Publikacja wyjaśnia funkcjonowanie prawnych narzędzi ratowania biznesu zagrożonego niewypłacalnością, a także przystępne na polskim rynku źródła finansowania restrukturyzacji. Tabelaryczne zestawienia, przykłady i wzory dokumentów ponadto porządkują informacje i usprawniają zrozumienie trudniejszych zagadnień.