Prezentowany skrypt napisali pracownicy Katedry Biotechnologii Środków Leczniczych i Kosmetyków z myślą o swoich studentach. Powinien on pomóc studentom w dostrzeżeniu i zrozumieniu zależności między świadomym przygotowywaniem form kosmetycznych a znajomością budowy chemicznej i cechy fizykochemicznych stosowanych substancji.
Rozdział pierwszy mieści wprowadzenie do tematyki laboratorium. W rozdziale drugim omówiono budowę i atrybuty modyfikatorów reologii – koniecznych do przygotowania jednostajnych i wygodnych w aplikacji form kosmetycznych i związków powierzchniowo czynnych – używanych w żelach do mycia, szamponach i emulsjach.
dużo uwagi poświęcono także przeciwutleniaczom, związkom chroniącym przed promieniowaniem UV i konserwantom – z zasady ze względu na studentów biotechnologii, dla których budowa i mechanizm działania związków biologicznie czynnych powinny być bardzo interesujące.
W rozdziale trzecim zamieszczono receptury roztworów zawierających modyfikatory reologii, roztworów związków powierzchniowo czynnych i emulsji O/W i W/O. Świadomie zrezygnowano z umieszczania w recepturach informacji o działaniu poszczególnych ich komponentów na skórę i roli jaką pełnią w formulacji.
Rozdział czwarty został kompletnie poświęcony badaniom właściwości form kosmetycznych i ich stabilności fizykochemicznej i mikrobiologicznej. Zawarto w nim opis badań starzeniowych próbek kosmetyków w celu oceny ich stabilności w czasie i badań wydajności działania konserwantów.
W opracowaniu omówiono także przykłady badań in vitro, ex vivo i in vivo form kosmetycznych oraz poszczególnych ascetycznców, a także zaproponowano wybrane metody instrumentalne służące do oceny cytotoksyczności surowców i sprawności działania produktów kosmetycznych.