dobór formy prowadzenia działalności gospodarczej to jedna z kluczowych decyzji podejmowanych podczas otwierania własnego biznesu. Od tego zależą m.in. Późniejszy sposób podejmowania decyzji w firmie, odpowiedzialność za jej prowadzenie oraz podział zysków.
Osoba inicjująca prowadzenie biznesu bądź planująca jego przekształcenie ma do wyboru mnóstwo form prawnych, w których może prowadzić działalność. Prawo polskie wyróżnia 8 różnych spółek. Najprostszą z nich jest spółka cywilna.
Pozostałe to spółka jawna, partnerska, komandytowa, komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, prosta spółka akcyjna i wreszcie spółka akcyjna – najmocniej sformalizowana spomiędzy wymienionych.
Każda ze spółek ma swoje wady i atuty. Dlatego też, wybierając najlepszą formę prowadzenia działalności, należy poznać i rozważyć wszystkie aspekty prawne wpływające na jej funkcjonowanie. Trzeba także uwzględnić rozmiar działalności, możliwości finansowe i poziom ryzyka związanego z otwieranym biznesem.
W tym względzie stanowczo poręczne jest zestawienie najważniejszych zalet i wad wszelkich form prowadzenia działalności w Polsce, w tym także rozwiązań podatkowych. Całość jest poparta przykładami i wzorami dokumentów.
zalety PUBLIKACJI: Zwięzłość, praktyczność, obszerna ilość przykładów i wzorów dokumentów.