Rozmowy Ignacego Dudkiewicza z ks. Prof. Andrzejem Szostkiem pokazują, iż „uczestniczenie w losie Drugiego” to nie tylko bycie blisko niego. To nie tylko próba nawiązania przyjaźni, gdy łączy nas świat wartości i podobny sposób myślenia,także wspólne mierzenie się z pytaniami, na które każdy szuka odpowiedzi. Są to pytania najprostsze i najważniejsze zarazem – o początek i koniec życia, stosunek do własnego ciała, rolę sumienia w podejmowaniu decyzji, lecz też o wszelką inność, o odpowiedzialność za swoje otoczenie. Ignacy Dudkiewicz nie boi się pytań niełatwych i ważnych. Ks. Prof. Andrzej Szostek odpowiada mu nie tylko jako naukowiec, sięga w dodatku do osobistej historii, która przedstawia drogę dojrzewania człowieka i kapłana do roli duchowego towarzysza. Ich rozmowa daje czytelnikowi sporą dawkę wiedzy, lecz nade wszystko skłania do refleksji i inspiruje do myślenia.
Spis rozdziałów
Rozmowa 1. Samo sumienie nie starczy
Rozmowa 2. Gdy rodzi się życie
Rozmowa 3. Przygotować się na śmierć
Rozmowa 4. Stosunek do ciała. Złoty środek
Rozmowa 5. Uwierzmy w etyczną politykę
Rozmowa 6. W poszukiwaniu dialogu. Kościół, społeczeństwo, media
Rozmowa 7. Wszyscy jesteśmy uchodźcami
Rozmowa 8. Wyrzućmy z głów słowo „obcy”. Między ksenofobią a patriotyzmem
Rozmowa 9. Masz obowiązek się dzielić
Rozmowa 10. Kościół otwarty dla osób homoseksualnych
Rozmowa 11. Rozum uratuje świat? Moralność na rozstajach
Rozmowa 12. Moja historia może być święta
Wstęp
Brat zabił brata. Wiedziony rozgoryczeniem, zazdrością i poczuciem niesprawiedliwości Kain podniósł nóż na Abla i przelał jego krew. Świat od chwili tej pierwszej zbrodni przestał być taki sam.
Gdy zaś Bóg, troszczący się o obu swoich synów, spytał Kaina, gdzie jest jego brat, ten odpowiedział pytaniem, które w swej istocie i głębi jest nie tylko starsze, ale i pierwotniejsze od wszelkich innych pytań etycznych. To pytanie, które poprzedza etykę, jest jej podstawą i nadaje kierunek całemu naszemu myśleniu o moralności. Na osi czasu historii świata i ludzkości – której przebieg poetycko opisuje początek Księgi typu – to pytanie pada przed ustanowieniem kodeksów, zasad i moralnych nakazów. Kain pyta więc Boga: „Czyż jestem stróżem brata mego?”.
A przecież opisana scena odbywa się już po grzechu Adama i Ewy, którzy zerwali owoc z drzewa poznania dobra i zła. Człowiek – obdarzony wolnością od początku – odkrył już także, czym jest grzech. Wziął odpowiedzialność za swoje czyny. I powinien już wiedzieć, że odpowiedź na Kainowe pytanie brzmi: „tak,...