Elektrochemia jest jedną z najstarszych i najistotniej interdyscyplinarnych nauk. Jest wszędzie wokół nas, działa niespostrzeżenie nawet we wnętrzu nas, niejednokrotnie jednak pozostaje niedostrzegalna. Progresywne użycie elektrochemii widać, w tak rozmaitych dziedzinach życia jak: energetyka, biologia i biochemia, opieka zdrowotna, czujniki, materiałoznawstwo; a oprócz chemii elektrochemia czerpie wielez fizyki i matematyki.
Książka składa się z sześciu rozdziałów, z których dwa pierwsze dotyczą podstawowych pojęć, optymalnie z zakresu elektroniki i reakcji redoks. Omawiane aspekty obejmują teorię przepływu ładunku i zależności regularnie spotykanych w elektrochemii stosowanej; z których wydaje się, że największe znaczenie ma równanie Nernsta.
Przed zagłębieniem się w fundamentalne zasady elektrochemii w Rozdziale 4, w którym kluczowe równania zostały wyprowadzone w oparciu o podstawowe prawa, w Rozdziale 3 zbadamy granicę elektroda-roztwór, a także wpływ wywierany poprzez aktywne formy redoks w roztworze na potencjały elektrodowe.
W Rozdziale 5 demonstrujemy „narzędzia pracy" w obszarze chemii elektroanalitycznej, ze szczególnym uwzględnieniem polaryzacji liniowej i woltamperometrii cyklicznej, oraz niewielkimi wzmiankami odnośnie wykorzystania chemii elektroanalitycznej do rozwiązywania problemów w chemii molekularnej, w badaniu samoorganizujących się monowarstw, wykrywaniu glukozy i elektrodimeryzacji.
W ostatnim 6 Rozdziale, nacisk został położony na ważną rolę, jaką elektrochemia odgrywa w aplikacjach energetycznych, opartych na bateriach i ogniwach paliwowych. Po wprowadzeniu tematyki spektroskopii impedancyjnej zostaną omówione wyzwania z zakresu konstrukcji i charakterystyki sprzętów elektrochemicznych.