Nie ma zbrodni genialnej. Są tylko niedoskonałe metody śledcze. Kiedy na początku XIX wieku organom ścigania odebrano możliwość stosowania tortur, wymiar sprawiedliwości pogrążył się w głębokim kryzysie. Coraz liczniejsi przestępcy zdawali się pozostawać bezkarni. Wobec tych okoliczności cykl zwalczania przestępczości trzeba było wymyślić na nowo.
Jak odnaleźć sprawcę zbrodni i udowodnić mu bez cienia wątpliwości jego winę? aby sprostać wyzwaniom nowych realiów, sięgnięto po bezprecedensowe osiągnięcia nauki. Tak właśnie zrodziła się kryminalistyka. Ironią losu pozostaje, iż pierwszego przełomu w kwestii ścigania przestępców dokonał jeden z nich – recydywista Eugène François Vidocq, który chciał uwolnić się od swoich demonów przeszłości.
Natalia Pochroń zabiera czytelnika w podróż po wyboistej historii kryminalistyki. Kryzysy i bezsilność wobec piętrzących się trudności, błyskotliwe pomyłki podczas dochodzeń, nierozwiązane sprawy, istnienia których nie udało się uratować – oto wartość, jaką ludzkość płaciła za mozolne postępy w dziedzinie ścigania zbrodni.
Jaka jest szansa, że dwóch przestępców będzie miało rękę, nogę i ucho tej samej długości? Czy istnieją atrybuty fizyczne, które wskazują na zbrodniczą naturę człowieka? Dlaczego pierwsi toksykolodzy sprawdzali smak wywaru z organów nieboszczyka? Jak nad wyraz może pomylić się lekarz bez specjalizacji w orzeczeniu sądowym? To tylko kilka z wielu ciekawych pytań, na które odpowiada autorka.
Poznaj historię współczesnych metod śledczych. Dokonaj zakupu książkę „Dowody zbrodni. Początki kryminalistyki”!
Natalia Pochroń — Absolwentka bezpieczeństwa narodowego na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Odbyła staż w mediach polonijnych w Paryżu, obecnie zajmuje się tworzeniem treści dla agencji marketingowych, jest też redaktorką portalu Histmag.org. Rekonstruktorka, od wielu lat niezmiennie zafascynowana historią Polski, w szczególności okresem dwudziestolecia międzywojennego. Oprócz tego zainteresowana historią XX-wiecznej Azji, motywem geopolityki i stosunków międzynarodowych. Prywatnie miłośniczka książek i starego, korzystnego rocka.