Prowadzili pełne rozmachu wyprawy morskie oraz wojny podjazdowe wymagające dużego sprytu i fantazji. Łączyli w sobie waleczność Skandynawów i gorliwość Słowian. W ten sposób wykuwało się i wzrastało państwo staroruskie. Wydarzenia na wschodzie z uwagą obserwowali pierwsi Piastowie na polskim tronie...
Michał Beczek, autor znakomicie przyjętej książki „Wikingowie na Rusi”, kontynuuje podróż poprzez ogromne obszary położone pomiędzy Bugiem a Wołgą, Morzem Białym a Morzem Czarnym. Tym razem ukazuje nam klejnot ruskiej państwowości – armię. Zanim nawałnica mongolska na długie lata starła ambicje potomków Ruryka, ich wojska budziły postrach na dalekich stepach i w przesławnym Konstantynopolu.
Kiedy skandynawscy „Rusowie” stali się słowiańskimi „Rusinami”? Jak prezentował się ekwipunek wojsk prowadzonych do boju poprzez Rurykowiczów? I jak na zarys armii wpłynęły walki wewnątrzdynastyczne? Zatrzymajmy się wspólnie, aby usłyszeć ostry szczęk oręża i przeraźliwy okrzyk bojowy dawnych wojowników, niesione przez pradawne legendy!
Michał Beczek – absolwent studiów historycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim. Publikował m.in. W piśmie „Societas Historicorum” i materiałach pokonferencyjnych „Colloquia Russica”. Jego zainteresowania skupiają się na historii politycznej wczesnośredniowiecznej Europy Środkowej i Wschodniej oraz na dziejach średniowiecznej wojskowości.