Gdy z Chin zaczęły napływać niepokojące wiadomości o nowym wirusie, naukowcy i lekarze momentalnie docenili ich wagę i chcieli rozpocząć działania prewencyjne. Jednak amerykańskie (i nie tylko) władze upierały się, iż nie ma się czym martwić. Mimo alarmów ze strony ludzi nauki prezydent Trump zachowywał się, jakby nic się nie działo.
Szkolny projekt trzynastolatki dotyczący patogenu przenoszonego drogą powietrzną przekształca się w innowacyjny model rozwoju epidemii. Lokalni urzędnicy ujawniają prawdę o działaniu administracji centralnej. Tajny zespół niezależnych lekarzy, nazywanych Wolverines, dysponuje wszystkim, co konieczne do walki z wirusem: doświadczeniem ze zmagań z pandemią ptasiej i świńskiej grypy i genialnie wyposażonymi laboratoriami – brakuje mu tylko… zgody władz na rozpoczęcie pracy. Michael Lewis prezentuje pandemię z wielu nietypowych perspektyw. Wskazuje również na rolę internetu i mediów społecznościowych, które z platform podmiany pomysłów zamieniły się w narzędzia dezinformacji i fake newsów.
Przeczucie zaskakuje i przeraża zarazem. Lewis opisuje fakty, lecz jego książkę czyta się jak najlepszy thriller medyczny.
Michael Lewis (1960) – amerykański pisarz i dziennikarz. Współpracuje z „Vanity Fair”. Studiował historię sztuki na uniwersytecie Princeton, jest także absolwentem London School of Economics. Pisze w głównej mierze o gospodarce, finansach i ekonomii. Wydał kilkanaście reportaży. Zadebiutował Pokerem kłamców (2001), w którym pokazał mechanizmy działania Wall Street. Po polsku ukazały się także między innymi Moneyball. Nieczysta gra (2011) i Umysł nieracjonalny (2018). Ogromną popularność przyniósł mu pokaźny szort. Mechanizm maszyny zagłady (wyd. Pol. 2011), w którym opisał kryzys na amerykańskiej giełdzie w 2008 roku. Książka ta była podstawą filmu Big Short (2015) z Christianem Bale’em i Ryanem Goslingiem. Mieszka w Berkeley, ma żonę i troje dzieci.