• Pierwsza tak szczegółowa, a jednocześnie napisana przystępnym językiem kronika dynastii Wazów
• Autor poświęcił badaniom dynastii Wazów ponad 20 lat, a pracując nad książką odwiedził wszystkie ważne miejsca w Europie związane z jej panowaniem
• Autor zadaje kłam powszechnemu przekonaniu Szwedów, że są narodem ludzi grzecznych
i wspierających demokrację, przytaczając liczne przykłady brutalności i nieobliczalności dynastii – np. W osobie Gustawa Wazy.
Jak doszło do małżeństwa Jana III Wazy z królewną polską Katarzyną Jagiellonką? Jak wyglądał dzień Zygmunta III Wazy? Jaką rolę dla Polski odegrała wyjątkowo inteligenta siostra króla Zygmunta, Anna Wazówna? Wazowie to pierwsza książka o panowaniu tej dynastii, którą czyta się jak powieść. Autor ze swadą, nieraz ironicznym dystansem, ale i z dużą znajomością rzeczy, opowiada historię przywołując liczne anegdoty i podania.
Dynastia Wazów panowała w Szwecji i Polsce w XVI i XVII wieku. Władzę i różnorodność zdobyła dzięki politycznemu sprytowi i brakowi zahamowań w wykorzystywaniu przemocy – Lindqvist pisze o tym wprost. Kiedy Gustaw Waza został regentem Szwecji, nie posiadał zaplecza politycznego. Jego rodzina została stracona w trakcie Krwawej łaźni sztokholmskiej. Udało mu się jednak zbudować królestwo, które uważa się za początek nowożytnej Szwecji. Ogłosił przyjęcie luteranizmu, przeprowadził reformę Kościoła, powołał armię narodową, zezwolił na stworzenie instytucji państwowych. Jego potomkowie rządzili przez mnóstwo pokoleń Szwecją oraz Polską. Aktualnie niemal każda europejska dynastia królewska jest w jakimś stopniu spokrewniona z Wazami, w tym angielska królowa Elżbieta.
Wazowie to fascynująca historia rodu, a zwłaszcza jego dążenia do utrzymania i pomnożenia władzy. Pełna dramatycznych zdarzeń, znacznych osobowości, dotkliwych zdrad i namiętnych związków. Olbrzymia jej część jest poświęcona polskiej linii Wazów. Opowiada barwnie o relacjach polsko-szwedzkich za panowania Wazów, a przy okazji przypomina jak rozległym, nowoczesnym i pełnym różnic kulturowych krajem była w tym czasie Polska.