Dotychczasowe badania z zakresu przedsiębiorczości i zarządzania innowacjami koncentrują się zwykle na skuteczności procesów biznesowych (reengineering), generowaniu wewnętrznych projektów pionierskich (intrapreneurship), współpracy korporacji ze startupami technicznymi (corporate venturing) i rozwijaniu kompetencji przedsiębiorczych jako uzupełniającej umiejętności menedżera.
Wykładnicza adopcja technologii ICT w produktach, procesach biznesowych i modelach organizacyjnych rozproszyła i usieciowiła przedsiębiorstwa, rozmontowując ich biurokratyczny układ kontroli. Sieciowe formy organizacji pracy ludzkiej, podobnie jak platformy cyfrowe zaadaptowane poprzez korporacje zorganizowane ergonomicznie/macierzowo, inicjują świeże myślenie o procesach pracy, sposobach jej kontraktowania i definiowania nowych ról pracowników.
Te wyzwania wymagają stojące poprzez naukami o zarządzaniu i jakości wymagają nowych sposobów projektowania badań, refleksji i analizy. Prof. S. Sysko-Romańczuk przygotowała w latach 2020-2021 dla doktorantów Wydziału Zarządzania PW postępowy projekt edukacyjny, którego wynikiem jest niniejsza monografia przygotowana przez doświadczonych zawodowo doktorantów, którzy zderzając praktykę zarządzania z teorią zarządzania i metodą naukową, podjęli się zbadać, przeanalizować i opisać rezultaty zastosowania rozwiązań technologii informatycznych w procesach biznesowych zatrudniających ich firm.
Zebranie tak licznych studiów przypadków transformowanych procesów biznesowych szerokiego wachlarza branż umożliwiło posadzenie struktury monografii na koncepcji łańcucha wartości. Zwieńczeniem dociekań każdego rozdziału jest analiza interdyscyplinarnych wyzwań naukowych stojących przed naukami informatycznymi i naukami o zarządzaniu i jakości.
Osią wywodu prezentowanej książki jest, z jednej strony, wyszczególnionie problemów i wyzwań, korzyści, ryzyk i zagrożeń transformacji cyfrowej procesów biznesowych dokonujących się w wybranych branżach, a z drugiej implikacji badawczych tych zjawisk dla nauk o zarządzaniu i jakości.
na dodatek celowym zamierzeniem było także eksperymentalne testowanie autorskiej metodyki rozwoju kompetencji naukowych w pięciu krokach opracowanej przez Prof. Sylwię Sysko-Romańczuk dla początkujących badaczy.
dodatkowo dzięki profesjonalnie metodycznemu sposobowi przeprowadzenia badań empirycznych i literaturowych monografia wypełnia lukę naukowo-badawczą w subdyscyplinie zarządzanie technologią innowacjami w naukach o zarządzaniu i jakości o nieznane do tej pory fenomeny badawcze.
wyeksponowane w publikacji konstrukty i modele badawcze dodają nowej wiedzy w zakresie sposobów dostarczania wartości, generowania przychodów i rozszerzania produktywności organizacji w transformacji cyfrowej (zmiana filozofii działania, modeli biznesowych, używanych procesów, systemów i sposobów pracy).
Recenzentami wydawniczymi monografii byli: dr hab. Katarzyna Gadomska-Lila z-ca Dyrektora Instytutu Zarządzania, Wydział Ekonomii, Finansów i Zarządzania US i dr hab. Inż. Marcin Relich, Dyrektor Instytutu Nauk o Zarządzaniu i Jakości, UZ.
Oboje stwierdzili, że książka porusza nad wyraz ważny aspekt konsekwencji, w filozofii i praktyce działania organizacji, wynikających z implementacji technologii informatycznych. Monografia ilustruje te przeobrażenia dokładnym opisem skutków (technologicznych, biznesowych, społecznych i kulturowych) wdrażania rozwiązań informatycznych na szeroką skalę.
Oboje nad wyraz wysoko ocenili walory metodyki kształcenia młodego pokolenia doktorantów. Niniejsza publikacja stanowi oryginalne i twórcze osiągnięcie naukowe, które w dyscyplinie nauk o zarządzaniu i jakości wywiera aktualnie wpływ na stan wiedzy i kierunki dalszych badań.