Odpowiedzialność dyscyplinarna stanowi nie tylko gwarancję poprawnieści wykonywania zawodu, ale jest jeszcze wyrazem konieczności różnicowania wymagań w zakresie standardów zawodowych i etycznych, jakie stawiane są wyszczególnionym grupom zawodowym.
Autorzy opracowań zgromadzonych w monografii podjęli trud wykazania tych różnic w przepisach prawa oraz działalności orzeczniczej organów orzekających w sprawach odpowiedzialności dyscyplinarnej. Nie brakuje tu zarówno opracowań próbujących określić relacje między odpowiedzialnością dyscyplinarną a innymi rodzajami odpowiedzialności prawnej, jak i poruszających szczegółowo problematykę jej podstaw, wymiaru kar orzekanych w progresywnaniach dyscyplinarnych czy także jawności orzeczeń i dostępu do danych związanych z toczącymi się progresywnaniami dyscyplinarnymi.
Potrzebę podejmowania studiów w tym zakresie dostrzega także recenzent tomu, dr hab. Marian Masternak, prof. UKW, który stwierdził: „wybór tego tematu należy uznać za w pełni słuszny nie tylko dlatego, że stanowi niezwykle atrakcyjny problem badawczy,dodatkowo z uwagi na jego bardzo znaczne znaczenie dla praktyki.
Odpowiedzialność dyscyplinarna jest jedną z podstawowych cech wszystkich zawodów zaufania publicznego, przesądza o istocie tych zawodów, stądpoprawnie się stało, że ta właśnie problematyka została podjęta w recenzowanej publikacji".