Grunt jako materiał budowlany od zarania dziejów był stosowany do realizowania różnorodnych budowli ziemnych. Znajomość właściwości geotechnicznych gruntów nasypowych zagęszczanych jest konieczna do ekonomicznego i bezpiecznego projektowania budowli ziemnych, takich jak nasypy zapór i obwałowań rzek, nasypy komunikacyjne, składowiska odpadów itp.
W podręczniku przedstawiono klasyfikację, parametry fizyczne i mechaniczne, a także metody badań zagęszczalności gruntów. Następnie omówiono właściwości geotechniczne gruntów nasypowych mineralnych, odpadów powęglowych, odpadów hutniczych i paleniskowych, odpadów komunalnych i budowlanych, odpadów naturalnych i gruntów stabilizowanych zróżnicowanymi materiałami.
Podręcznik stanowi wyraźne uzupełnienie literatury dotyczącej problemów mechaniki gruntów i fundamentowania i gruntoznawstwa i budownictwa ziemnego. Mogą z niego korzystać studenci Wydziału Instalacji Budowlanych, Hydrotechniki i Inżynierii Środowiska (dawniej Wydział Inżynierii Środowiska) i Wydziału Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, a także wydziałów technologicznych akademii rolniczych oraz inżynierowie zajmujący się projektowaniem i realizacją budowli ziemnych.