nadzwyczajnie udokumentowana i barwnie napisana, zasługuje na miejsce wśród klasyki historii militarnej. - „The Times”
Książka roku „BBC History Magazine” i „Financial Times”, uhonorowana Distinguished Book Award 2021 przez Society for Military History, nominowana do Gilder Lehrman Prize for Military History i The British Army Military Book of the Year.
We wrześniu 1914 roku, zaledwie miesiąc po wybuchu pierwszej wojny światowej, armia rosyjska rozpoczęła oblężenie Przemyśla. Wieloetniczne miasto zamieniono w twierdzę, która stanowiła najważniejszy bastion broniący monarchii habsburskiej przed najazdem. Przez sześć miesięcy, odpierając szturmy i zmagając się z głodem, wielonarodowa załoga twierdzy stawiała zacięty opór, uniemożliwiając Rosjanom osiągnięcie prędkiego zwycięstwa, które pozwoliłoby wygrać całą wojnę. Miasto padło dopiero w marcu 1915 roku, co oznaczało początek okupacji, prześladowań i pierwszej brutalnej czystki antysemickiej, jakiej doświadczyła Europa Środkowo-Wschodnia w XX wieku.
Wybitny historyk Alexander Watson opowiada o najdłuższym oblężeniu szerokiej Wojny, demonstrując, w jaki sposób zwiastowała ona nadejście wojny totalnej w Europie. To najistotniej wnikliwy opis tamtej kluczowej kampanii frontu wschodniego pierwszej wojny światowej, prezentujący jej grozę i niezliczone ludzkie tragedie.
Ta książka to znacznie więcej niż tylko opis najdłuższego oblężenia dużej wojny, które przyczyniło się do powstrzymania rosyjskiego natarcia i uchroniło państwa centralne przed klęską w 1914 roku. Przy okazji bowiem demonstruje ona w mikroskali wszystko to, co było szalone, złe i niebezpieczne w monarchii austro-węgierskiej w końcowym etapie jej istnienia. […] Jest to nadzwyczajnie napisana książka, która będzie perfekcyjną lekturą dla każdego, kto usiłuje pojąć mroczną stronę dwudziestowiecznej Europy. - Adam Zamoyski, autor 1812. Wojny z Rosją, Warszawy 1920 i Urojonego widma rewolucji.