W komentarzu Redaktorzy naukowi, profesor Marek Wierzbowski i sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego Alicja Plucińska-Filipowicz,, a także autorzy komentarza pracownicy naukowi o najwyższych kwalifikacjach, sędziowie sądów administracyjnych, wybitni specjaliści i prawnicy praktycy przedstawiają najmocniejsze poglądy doktryny i opinie wynikające z własnych doświadczeń zawodowych, wskazując na możliwości użytecznego użycia przepisów komentowanej ustawy.
Szczegółowej analizie poddano regulacje dotyczące wszelkich aspektów działań w zakresie planowania i zagospodarowania przestrzennego, z zasady na szczeblu gminy. Walorem opracowania jest również omówienie zagadnień dotyczących wymagań towarzyszących procesom planistycznym z zakresu innych dziedzin prawa.
Komentarz uwzględnia najnowsze zmiany, w tym wynikające z:
- ustawy krajobrazowej, na mocy której wprowadzono narzędzia sprzyjające ochronie krajobrazu;
- ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane, a także niektórych innych ustaw, która przedmiotowo dotyczy budowy sieci elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, grzewczych i telekomunikacyjnych, a także
- ustawy o rewitalizacji, którą wprowadzono ograniczenie wydawania decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji celu publicznego.
Publikacja skierowana jest do pracowników samorządowych, a także przedsiębiorców, którzy znajdą tu cenne wskazówki m.in. W zakresie sprawnego ubiegania się o wydanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, ponadto w przypadku ustalenia lokalizacji inwestycji celu publicznego. Książka wzbogacona została o najnowsze orzecznictwo sądów administracyjnych, Trybunału Konstytucyjnego i Sądu Najwyższego, stąd będzie {pomocn|przydatn)a także urbanistom, geodetom, prawnikom praktykom i studentom wydziałów prawa i kierunków technicznych.