Podręcznik obejmuje wszystkie najważniejsze pojęcia, zasady i instytucje prawa administracyjnego, w tym m.in.: pojęcia administracji i prawa administracyjnego, władztwa administracyjnego, władzy dyskrecjonalnej, publicznych praw podmiotowych, sankcji, dóbr publicznych; zasady demokratycznego państwa prawnego, ochrony godności człowieka, legalności, proporcjonalności, jawności, korzystnej administracji; źródła prawa administracyjnego i jego wykładnię.
W publikacji objaśniono zagadnienia ustroju administracji rządowej, centralnej i terenowej oraz samorządu terytorialnego, system podmiotów administrujących i powiązania pomiędzy nimi, prawne formy działania administracji publicznej oraz kontrolę jej działalności.
Omówienie najważniejszych zagadnień teorii prawa administracyjnego i prawa ustrojowego zostało uzupełnione o ilustrujące je wypisy z literatury i orzecznictwo. Autorami podręcznika są profesorowie Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Łódzkiego, wykładający w Katedrze Prawa Administracyjnego i Nauki Administracji.
Książka asygnowana jest dla studentów prawa, administracji, ekonomii, zarządzania, socjologii i innych kierunków, w ramach których prowadzi się zajęcia z określonych dziedzin prawa, np. Prawa ochrony środowiska, prawa oświatowego, prawa ochrony zdrowia i pomocy społecznej.