„Nauka atrakcyjnego pisania (kaligrafii): wskazówki dla nauczycieli i uczniów" Piotra Szrettera stanowi zbiór praktycznych wskazówek i zasad koniecznych w procesie nauki kaligrafii, popartych ponad dwudziestoma przykładami (ilustracjami) pisma ręcznego.
Książka została opublikowana po raz pierwszy w języku francuskim w 1843 roku, kolejne wydanie, uzupełnione i poprawione poprzez autora, pojawiło się w języku polskim w 1888 roku. Obecne wydanie w postaci ebooka zostało poprawione na podstawie erraty załączonej do wydania polskiego.
Autor podaje szczegółowe instrukcje dotyczące podstaw sztuki kaligraficznej, m.in. Postawy ciała, sposobu trzymania i prowadzenia pióra, a następnie omawia trzy lubiane charaktery pisma: krągły, mieszany i gotycki.
Fragment: „Kaligrafia, czyli pismo ładne, polega na takiem formowaniu liter, aby te były kształtne i czytelne". „Nauka kaligrafii polega przede wszystkim na naśladowaniu (kopiowaniu) prawidłowych wzorów, niemniej przecież można i potrzeba jej uczyć poprzez wyznaczonie zasad, kształtu liter i ich części składowych.
Litery bowiem powstawały z pierwotnych kształtów przez wyrozumowane zmiany i udoskonalenia, a ci, co je zaprowadzali, czynili to przy głębokim rozmyśle. Należy ich naśladować w badaniu zasad kaligrafii i dochodzić początkowych kształtów, z których powstawały litery".