W XXI wieku ludzkość osiąga nowe wyżyny naukowego zrozumienia świata - a równocześnie wydaje się tracić rozum. Jak to realne, że gatunek, który w niecały rok opracował szczepionki na COVID-19, buduje tyle fake newsów, znachorskich metod leczenia i teorii spiskowych?
Czy czytanie książek może nas uczynić bardziej racjonalnymi? Czy może pomóc nam w rozumieniu, dlaczego na świecie jest tak mnóstwo irracjonalności? Na te i niemało innych pytań odpowiada w swej najnowszej książce Steven Pinker, autor bestsellera świeże Oświecenie.
Pinker odrzuca sceptyczny stereotyp, zgodnie z którym ludzie są istotami irracjonalnymi – prymitywnymi jaskiniowcami obarczonymi skrzywieniami poznawczymi, błędami myślowymi i złudzeniami. W końcu odkryliśmy prawa natury, wydłużyliśmy i wzbogaciliśmy ludzkie życie i wreszcie to my sami ustanowiliśmy wzorce racjonalności. De facto w niewiele nowoczesnych technologicznie kontekstach, w których spędzamy większość naszego życia, myślimy rozsądnie, ale nie wykorzystujemy solidnych narzędzi rozumowania, które przez tysiąclecia odkrywaliśmy: logiki, krytycznego myślenia, korelacji i przyczynowości i jednostkowego i zbiorowego dokonywania optymalnych wyborów. Narzędzia te nie należą do programu powszechnego nauczania i nigdy nie zostały jasno i niebanalnie przedstawione w jednej książce - aż do teraz.
Racjonalność ma znaczenie. Prowadzi do lepszych wyborów w życiu prywatnym i w sferze publicznej oraz jest najważniejszym czynnikiem sprawiedliwości społecznej i postępu moralnego. Nacechowana charakterystyczną dla Pinkera wnikliwością i humorem książka Racjonalność oświeca, inspiruje i podciąga na duchu.
„przyjazny dla użytkownika elementarz udoskonalonego myślenia dzięki kultywowaniu tego niezwykle rzadkiego zjawiska: solidnej argumentacji”.
„Kirkus Reviews”