\n\nZałożeniem prezentowanego opracowania było przedstawienie zjawiska znęcania w wielu aspektach. Analiza przepisów Kodeksu karnego penalizujących znęcanie się (art. 207, 246, 247 i 352 k.k.) została pogłębiona rozważaniami dotyczącymi: aspektów historycznych przestępstwa znęcania się, kwestii obowiązków państwa w zakresie przeciwdziałania przestępstwu znęcania się w świetle standardów konstytucyjnych i międzynarodowych, ochrony praw pokrzywdzonego przemocą domową w orzecznictwie ETPCz, a także problemów psychologicznych i wiktymologicznych następstw znęcania się, zagadnień prawnoporównawczych, a także procesowych.
\n\nPrzedstawiono w dodatku przestępstwo znęcania się z art. 207 § 1 k.k. W ujęciu statystycznym. Nie zabrakło też rozważań dotyczących prawnokarnych aspektów znęcania się nad zwierzętami. Osobno przedstawiono niezwykle znaczny w kontekście omawianego zjawiska problem przemocy w rodzinie.
\n\nAutorzy mają nadzieję, że zarysowane problemy i zaprezentowane propozycje ich rozwiązania przyczynią się do zwalczania omawianego zjawiska, a książka zostanie doceniona poprzez spory krąg odbiorców (prawników praktyków, w tym sędziów, prokuratorów, adwokatów, radców prawnych, policjantów, a zwykle przedstawicieli nauki prawa karnego).