\n\nPublikacja stanowi monograficzne opracowanie ryzyka niezdolności do pracy. Jego doniosłość społeczna jest bezsporna. Niebezpieczeństwo utraty zdolności zarobkowych z powodu naruszenia wydajności organizmu istniało od za każdym razem, różnie jednak było chronione.
Gdy zostało dostrzeżone poprzez instytucje państwowe jako zjawisko powszechne, wywołujące dotkliwe i długofalowe skutki w sytuacji bytowej osoby, a także członków jej rodziny, ujęto je w określone ramy prawne.
Pierwsze rozwiązania ustawowe i międzynarodowe zdeterminowały zarys i kierunek rozwoju instytucji niezdolności do pracy. Od początkukompozycja prawna niezdolności do pracy (wówczas inwalidztwa) postrzegana była według koncepcji ryzyka.
\n\nW opracowaniu przybliżono pojęcie ryzyka w zabezpieczeniu społecznym, a także historyczne i międzynarodowe uwarunkowania kształtowania się ryzyka niezdolności do pracy. Sporo uwagi poświęcono jego konstytucyjnej regulacji.
Wiążą się z nią nie tylko rozważania nad charakterem prawnym i treścią prawa do zabezpieczenia społecznego w ustawie stanowczej. Konstytucyjna ochrona ryzyka niezdolności do pracy ze względu na inwalidztwo wymagała objaśnienia jego pozycji ustrojowej, różnic terminologicznych pomiędzy ustawą zasadniczą a ustawą, relacji względem pojęć pokrewnych i wyodrębnionia na konstytucyjne dyrektywy stanowienia prawa do zabezpieczenia społecznego w razie niezdolności do pracy.
\n\nMonografia wskazuje na zarys ryzyka niezdolności do pracy w świetle obowiązujących regulacji prawnych. W opracowaniu dokonano także wyłonienia właściwości omawianego ryzyka. Stanowią one rezultat wcześniejszych badań w pracy.
wyodrębniono na związki ryzyka niezdolności do pracy z okresem aktywności zawodowej, powszechność, względną trwałość i niezupełność niezdolności do pracy i wielość metod jego regulacji. \n\n Adresaci:\nKsiążka poszerzy wiedzę praktyków prawa i studentów zainteresowanych przedmiotem prawa zabezpieczeń społecznych.