\n\nW publikacji autorka analizuje: czym jest wina w polskim prawie karnym, jak należy ujmować jej istotę, jaka jest właściwa teoria winy, co składa się na katalog przesłanek jej przypisania. Omawia również bardziej szczegółowe kwestie związane z winą: jej funkcje, możliwość jej stopniowania, co łączy winę z innymi elementami struktury przestępstwa.
\n\nW swoich rozważaniach autorka założyła, iż dla uchwycenia istoty winy w prawie karnym potrzebne jest uwzględnienie wniosków płynących z innych obszarów nauki, m.in. Z filozofii i psychologii. W Kodeksie karnym brak jest niezwykle przepisów dotyczących istoty winy, dlatego książka i zawarte w niej analizy posiadają charakter nieprzemijalny.
\n\n Monografia omawia m.in.: kształtowanie się winy jako przesłanki odpowiedzialności karnej, ujęcie winy w innych dyscyplinach naukowych, teorię winy w prawie karnym, jak dodatkowo własną koncepcję winy, przesłanki przypisania winy w prawie karnym, funkcje winy w prawie karnym.
\n\n Adresaci:\nPublikacja zainteresuje nie tylko przedstawicieli nauki prawa karnego, lecz także prawników praktyków: sędziów, prokuratorów, adwokatów, radców prawnych, a aplikantom tych zawodów i studentom pomoże lepiej przygotować się do egzaminów z prawa karnego.