Książka, która nakłania do optymistycznego myślenia o mieście. Zbiór 11 tekstów o polskiej przestrzeni miejskiej, natchnionych poglądami autora MIASTA SZCZĘŚLIWEGO, Charlesa Montgomery’ego. Różnorodne punkty widzenia, różnorodna tematyka, która od kilku lat przewija się w debacie publicznej, po raz pierwszy zostały ujęte w ramy książki. MIASTO NA PLUS powstało z zapotrzebowania pokazania, iż polskie miasta zmieniają się na udoskonalone.
Istnieje dziś pokaźne grono ludzi – samorządowców, urzędników, aktywistów, naukowców i zwykłych mieszkańców – którym na sercu leży dobro miast, a w szczególności ich mieszańców. Niezwykle często nie zdajemy sobie sprawy, że zmiany, jakie następują, poprawiają jakość życia – uzupełniające przejście dla pieszych, zmiana organizacji ruchu, rower miejski, nowy park z placem zabaw, budynek, który olśniewa swoją architekturą i dziesiątki innych przykładów. Pojęcia, takie jak woonerf czy partycypacja, z trudem przebijają się w publicznej debacie. Za tymi zmianami stoją konkretni ludzie, którym zależy na wdrażaniu idei miasta szczęśliwego.
Jak czytamy we wstępie: Potrzebujemy potrzebnie kogoś, kto popchnie nasze miasta do przodu, będzie liderem, za którym pójdą inni, kto będzie umiał przekonać wątpiących, by na nowo uwierzyli w życie miejskie i aby – szukając wzorców – skierowali wzrok w stronę Kopenhagi raczej, a nie Detroit. Konieczna jest także wiedza i wizja celu, do którego dążymy. Mówiąc krótko – potrzeba nam polskiego Gila Penalosy. Kto wie, może ktoś taki jest wśród autorów tekstów zebranych w niniejszej książce?
Patroni medialni: Architektura &Biznes, Magazyn MIASTA, urbnews.pl