Ciągła zmiana sytuacji bezpieczeństwa międzynarodowego i pojawiające się nowe zagrożenia mają znaczący wpływ na charakter współczesnych operacji wojskowych. Pomimo podpisanych porozumień i konwencji następuje proliferacja broni masowego rażenia (BMR).
Siły zbrojne muszą być odpowiednio przygotowane, by przeciwstawić się tym zagrożeniom. Potrzebny jest też skuteczny system obrony przed bronią masowego rażenia (OPBMR). Jednocześnie planowanie i organizowanie OPBMR wymaga dokładnego zrozumienia i właściwego i elastycznego użytkowania zasad do solidnej sytuacji.
Ma to szczególne znaczenie podczas operacji prowadzonych przez Sojusz lub siły wielonarodowe (koalicyjne). Skutki zastosowania BMR można ograniczyć poprzez bierną obronę i używanie środków uniemożliwiania.
Umożliwi to siłom zbrojnym i organizacjom cywilnym wsparcie sojuszników i partnerów, przeciwko którym użyto BMR. Wyraźnym priorytetem sił zbrojnych staje się rozwój kluczowych zdolności przeciwstawienia się zagrożeniom CBRN.
Nadrzędny charakter mają zdolności w zakresie: zdalnego wykrywania i identyfikacji zanieczyszczeń, ochrony przed skażeniami, usuwania improwizowanych maszyn wybuchowych w środowisku zagrożenia CBRN. Siły zbrojne powinny ponadto kontynuować doskonalenie zdolności wojsk do wsparcia działań ratowniczych w ramach zarządzania kryzysowego.