Jak to rozwiązać? Oczywista odpowiedź brzmi: błyskawicznie i przy drobnym wysiłku. Żeby to jednak osiągnąć, warto najpierw tego się nauczyć. Temu właśnie celowi poświęcone jest niniejsze opracowanie. Można powiedzieć, że jest to podręcznik do nauki rozwiązywania zróżnicowanych zagadnień i problemów, które występują w przedmiotach kształcenia stosujących metody i podejście matematyczne.
Podręcznik dotyczy tematów, które współcześnie włączane są do obszaru zwanego matematyką dyskretną,jednocześnie występują jako podstawowe w innych działach matematyki. Są to elementy logiki matematycznej, teorii mnogości, relacji i funkcji, teorii mocy, opisywanie w postaci zależności rekurencyjnych wyrażeń występujących w opisach algorytmicznych różnorodnych procesów, a także podstawowe narzędzia do analizy złożoności problemów występujących w systemach inżynierskich.
Dlatego z podręcznika mogą korzystać zarówno studenci i doktoranci studiów informatycznych, jak i innych studiów technicznych. Podręcznik nie przekazuje wiedzy o wymienionych zagadnieniach, prezentuje natomiast sposoby używania tej wiedzy, która powinna być opanowywana podczas odpowiednich wykładów, a także studiowania literatury.
A skoro w podręczniku występują w dodatku elementy teorii mocy, to życzę Ci, Czytelniku: niech moc będzie z Tobą.