Książka jest monografią lokalnej, kresowej kultury dawnych Inflant Polskich, praktycznie nieobecnej we współczesnych badaniach humanistycznych. Autor nie tylko dokonuje rekapitulacji historycznej i antropologicznej zjawiska, lecz stara się w dodatku na solidnym przykładzie opisać mechanizmy kulturowe standardowe da tzw.
sytuacji pogranicznych. Ważnym elementem opisu jest próba uchwycenia fenomenu lokalnej tożsamości polsko-inflanckiej zapisanej w literackich i naukowych projektach polskich Inflantczyków. Składają się one na chybioną, nieudaną reprezentację krainy w dyskursie naszej humanistyki.
Re-kreacja nieistniejącej krainy zmierza m.in. Do przywrócenia bądź weryfikacji miejsca kilku literatów w piśmiennictwie polskim, spychanych dotychczas w niebyt albo przypisanych do niewłaściwych kontekstów kulturowych.
Książka traktuje zatem Inflanty Polskie na dwa sposoby: jako przykład rozproszonej, wielokulturowej tożsamości kresowej i jako jednostkowy, unikalny fenomen wyrosły na obrzeżach dawnej Rzeczpospolitej.