Nie będzie przesadą stwierdzenie, iż niemal każde zdanie przelane przez Benjamina Franklina na papier niesie cenne przesłanie. Jego analityczny umysł stale doszukiwał się rozwiązań i ulepszeń, które można użyć w życiu codziennym.
Ten wybitny amerykański polityk i wynalazca, dziś uznawany za bohatera narodowego, poza swoją działalnością zawodową i dobroczynną, zapisał się w historii właśnie licznymi publikacjami. Niezwykle wysoko lubiąc rozwój osobisty, w wolnych chwilach notował refleksje na temat otaczającego świata. Jego złote myśli cytowane są do teraz, a ich celność wciąż pobudza do myślenia i zmiany postępowania.
"Jak się doskonalić, czyli 13 cnót wg Benjamina Franklina oraz fragmenty z opisu żywota własnego" to zbiór najważniejszych zasad, którymi zdaniem autora, powinien kierować się człowiek dążący do perfekcji, osiągnięcia sukcesu i zdobycia szacunku otoczenia. Franklin opisuje znaczenie każdej z nich, podając wskazówki pomocne przy wdrożeniu ich w życie, a także kontrolowaniu czynionych postępów.
Wybrane fragmenty z autobiografii Benjamina Franklina dotyczą natomiast sytuacji, w których polityk wykazywał się żyłką przedsiębiorczości. Stanowią one inspirujące świadectwo człowieka, który dzięki dyscyplinie i inteligencji, z czasem zyskał miano jednego z największych mężów stanu.
Jak mawiał Franklin: „Bramy mądrości nigdy nie bywają zamknięte”, a „Silny jest ten, kto potrafi przezwyciężyć swe zgubne przyzwyczajenia”. Tylko do nas należy decyzja, czy zrobimy ten pierwszy krok.