Ikonotekst staje się od kilku dekad medium coraz popularniejszym i tym samym coraz chętniej omawianym poprzez środowiska akademickie. Dowiedli tego też polscy badacze, którzy spotkali się w Gdańsku w listopadzie 2019 roku na konferencji „Synergia słów i obrazów" zorganizowanej przez afiliowaną na UG Pracownię Interdyscyplinarnych Badań Książki Obrazkowej oraz Nadbałtyckie Centrum Kultury.
Niniejszy tom przedstawia 15 wybranych referatów, opracowanych w formie artykułów naukowych, które zostały zaprezentowane w pięciu sekcjach tematycznych. Podejmują one dyskusję wokół przeróżnych aspektów ikonotekstu wskazując na jego kompleksową naturę.
Znajdują się wśród nich rozważania dotyczące komiksów, powieści graficznych, abecadlników, przekładu, wieloadresowości, poetyki postmodernistycznej i wielu innych zagadnień, omówione z rozmaitych perspektyw: teoretyczno-literackich, antropologicznych, pedagogicznych i bibliologicznych.
W swych analizach polscy badacze sięgają po teksty z całego świata, skupiając się równocześnie na klasyce, jak i tekstach nowszych; na utworach z kanonu, jak i mniej znanych. Lektura antologii to fascynująca podróż po ikonotekstowych krajobrazach – od sielankowych lasów Szwecji wyczarowanych przez Elsę Beskow, poprzez Kafkowski świat absurdu po intertekstualny roller coaster w Jestem dzieckiem książek!