W niniejszej monografii problematyka morska obejmuje tak rozmiar topiki, jak i metaforyki. Praktykujemy rejsy morskie, żeglujemy z prądem i pod prąd bliskich i dalekich mórz, zgłębiamy filozofię życia mieszkańców nadmorskich krajów, opisujemy zamorskie zwyczaje, style i delicje.
Mapa naszej naukowej żeglugi łączy Północ z Południem słowiańskich mórz, krain i krajobrazów. Jest więc nie tylko odwzorowaniem topografii geograficznej Bałtyku i Adriatyku, Kaszub, Wenecji i Dalmacji,w dodatku rekonstruowaniem spacjologii legendarnych narracji: o rybaku i rybce, światłach morskiej latarni i pomyślnej żegludze zawierzonej bogom mórz, a w planie panoramicznym – także odwołaniem do mitologii śród(ziemno)morza i międzymorza.
Artykuły są ułożone według wybranych kodów kultury i odwołują się do opisywania w kulturze swoistego „muzeum wyobraźni", jakim morze pozostaje w umyśle człowieka od najdawniejszych czasów. Rozprawy podejmują temat z perspektywy gatunków, a kody wysokogatunkowe: relacja podróżna, legenda, bajka, hymn i mikrogatunki folkloru do interpretacji filologicznej wprowadzają metaforykę filozoficzną i tropy socjologiczne.