Bogusław A. Dębek w najnowszej publikacji rozwija wątki poruszone w książce „Słowiańskie dzieje”, cieszącej się dużym powodzeniem wśród czytelników. Praca jest oparta na najnowszych badaniach genetycznych, które w sposób przełomowy zmieniają dotychczasowe poglądy na genezę ludów europejskich, w tym Słowian.
Dzisiejsi Europejczycy wywodzą się od niepokaźnej grupy ludzi, która opuściła Afrykę ok. 70 tysięcy lat temu. To z niej wyodrębniły się ludy, które przez Bliski Wschód dotarły do Europy, Azji i na wyspy Oceanii, dając początek Indoeuropejczykom. Około czwartego tysiąclecia przed naszą erą część ludności określanej jako indoeuropejska ruszyła z powrotem na wschód, w głąb Azji, dokonując licznych podbojów. Ludy te są znane jako Ariowie i, jak dowodzą badania DNA, są najbliżej spokrewnione ze Słowianami.
Autor opisuje najstarsze kultury protosłowiańskie i słowiańskie w Europie. Czytelnik dowie się m.in., czym były lendzielskie rondele i jakie znaczenie ma waza wykopana w 1976 roku w Bronocicach (województwo świętokrzyskie). Książka zawiera liczne mapy i ilustracje.
SPROSTOWANIE
W wydanej nakładem Bellony książce Bogusława Andrzeja Dębka „Początki ludów. Europejczycy. Słowianie” w wyniku błędu korektorskiego zostały zamienione: rzeczownik „ciałopalenie” na „całopalenie”, a także przymiotnik „ciałopalny” na „całopalny”. Słowa te mają odmienne znaczenia ‒ ciałopalenie to obrządek pogrzebowy w postaci kremacji zwłok, a całopalenie to składanie bóstwu ofiary spalanej w ogniu. Te błędy zniekształciły sens wypowiedzi autora na stronach: 175, 176, 177, 178, 180, 200, 201, 206, 213, 214, 220, 227, 243, 244. Niezwykle przepraszamy za nie p. Bogusława Andrzeja Dębka i Czytelników.
Wydawca