\n\nW publikacji omówiono kluczową regulację prawną, która określa zasady rachunkowości, tryb badania sprawozdań finansowych, a także warunki usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych. W przystępny i kompleksowy sposób przedstawiono interpretację prawa bilansowego, odnosząc się do krajowych standardów rachunkowości i rozwiązań międzynarodowych, w tym MSSF oraz dyrektyw UE, jak również do przepisów prawa podatkowego i innych regulacji polskiego prawa.
\n\nW komentarzu uwzględniono wpływ pandemii wirusa SARS-COV-2 na rachunkowość. Zagrożenie epidemiologiczne, które wystąpiło w marcu 2020 r. Spowodowało podjęcie poprzez rząd i parlament Rzeczypospolitej Polskiej wielu działań mających na celu uniemożliwianie, przeciwdziałanie i zwalczanie COVID–19, jak i innych chorób zakaźnych, a także wywołanych nimi sytuacji kryzysowych.
\n\nMocą ustawy z 2.03.2020 r. O szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych i wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz.U.
poz. 374, 567 i 568) wprowadzono niemało zmian w obowiązującym prawie. Zmiany odnoszą się także do ustawy o rachunkowości, a dotyczą w szczególności harmonogramu prac związanych z zamknięciem roku obrotowego i ustalaniem wyniku finansowego.
\n\nRozporządzeniem Ministra Finansów z 31.03.2020 r. W sprawie określenia innych terminów wypełniania obowiązków w zakresie ewidencji i w zakresie sporządzania, zatwierdzania, udostępniania i przekazywania do właściwego rejestru, jednostki albo organu sprawozdań i danych (Dz.U.
poz. 570) został wydłużony czas wykonania czynności związanych z zamykaniem roku obrotowego. \n\nNależy podkreślić, że wydłużenie okresu sporządzania, zatwierdzania i składania sprawozdań nie ma charakteru stałego.
Zmiany w tym zakresie posiadają wykorzystanie do obowiązków dotyczących roku obrotowego kończącego się po dniu 29 września 2019 r. Jednak nie później aniżeli w dniu 30 kwietnia 2020 r., jeżeli termin ich wykonania nie upłynął przed dniem 31 marca 2020.
\n\nZakres przejściowych zmian spowodowanych COVID-19 jest przedstawiony w odrębnym punkcie zamykającym rozdziały, których dotyczą zmiany spowodowane zaistniałą sytuacją. \n\nAutorzy, wśród których są pracownicy naukowi zajmujący się rachunkowością oraz biegły rewident i prawnik posiadają nadzieję, że niniejszy komentarz – dzięki szerokiemu i wyczerpującemu omówieniu poszczególnych przepisów ustawy o rachunkowości – ułatwi Czytelnikom zrozumienie zawiłości współczesnej rachunkowości.