Teoria obwodów jest niezwykle dużym przedmiotem; podręcznik demonstruje tylko jej wybrane aspekty i ma na celu zapoznanie Czytelnika, w początkowej części, z przykładami rozwiązań prostych zagadnień, aby w końcowej części wprowadzić w temat układów trójfazowych.
Pozwoli to na kontynuowanie nauki elektrotechniki i zgłębianie przedmiotów związanych z analizą sieci elektroenergetycznych i maszynami elektrycznymi. Podręcznik ma służyć głównie do ćwiczeń audytoryjnych i do samodzielnego rozwiązywania zadań, stąd każdy rozdział oprócz przykładów z rozwiązaniami posiada zestaw zadań do samodzielnego rozwiązania.
Materiał zawarty w książce może służyć także jako uzupełnienie wykładów dla studentów kierunków nieelektrycznych. Kolejne rozdziały podręcznika można pogrupować w cztery części. Pierwsza poświęcona jest opisowi obwodów prowadzącemu do formułowania adekwatnych układów równań.
W drugiej części przedstawiono wybrane metody analizy obwodu. Trzecia część dotyczy obwodów prądu przemiennego; została tam zaprezentowana tzw. Metoda symboliczna, omówiono zjawisko rezonansu w obwodach elektrycznych oraz wprowadzono obwody ze sprzężeniami magnetycznymi.
W ostatniej części przedstawiono wybrane aspekty analizy układów trójfazowych, a także zamieszczono dodatek poświęcony analizie obwodów za pomocą środowiska MatLab (fragment wstępu).