Obietnice partii i środowisk politycznych w okupowanym kraju i Londynie. Od lewicy do prawicy Kto ma rządzić? Jakie będą granice? Co z reformą rolną? Co z nacjonalizacją przemysłu? Polska bez mniejszości? Choć klęska wrześniowa i utrata niepodległości były dla Polaków ogromnym szokiem, nie przestawali oni myśleć, jaka ma być Rzeczpospolita po wyzwoleniu.
Wiedzieli, że musi być inna, bo o tym, że nie może być sanacyjna, przekonanych było nawet wielu piłsudczyków. Jaka Polska po wojnie? to zbiór dokumentów i tekstów źródłowych wraz z komentarzami, przedstawiających,równocześnie na emigracji, jak i w okupowanym kraju różne partie i środowiska polityczne przygotowywały programy i deklarowały, jakie będą rządy, granice i reformy społeczne.
Jaka ma być reforma rolna, jaka nacjonalizacja przemysłu, a także co zrobić… z Żydami i mniejszościami narodowymi. Im bliżej było wyzwolenia, tym programy partii, nawet prawicowych, stawały się bardziej mocne i zawierały coraz więcej postulatów, wysuwanych od dziesięcioleci poprzez socjalistów, ludowców i komunistów.
Im bliżej granic II Rzeczypospolitej znajdowała się Armia Czerwona, tym bardziej radykalizowały się poglądy Polaków. Nie tylko pod wpływem PPR, co odnotowywał choćby gen. Tadeusz Bór-Komorowski w meldunkach do Londynu.