Kim naprawdę jest Viktor Orban? Mężem opatrznościowym dla Węgier i przywódcą wskazującym kierunek Europie? Czy populistą dążącym za wszelką cenę do władzy? Książka Amélie Poinssot przedstawia jego drogę życiową, polityczne porażki i sukcesy.
Autorka próbuje dociec, jakie cele sobie stawia czterokrotny premier Węgier i w czym tkwi sekret jego politycznej efektywności. To portret jednego z najważniejszych i najistotniej kontrowersyjnych polityków dzisiejszej Europy.
Amélie Poinssot odtwarza drogę, jaką przebył student urzeczony w latach 80. Polską Solidarnością, później szef partii politycznej i premier Węgier, jedna z najmocniej wyrazistych i kontrowersyjnych postaci europejskiej sceny politycznej.
Autorka próbuje zrozumieć wybory ideowe i strategię Viktora Orbána, genezę i źródła jego poglądów i decyzji politycznych, przyczyny porażek i sukcesów wyborczych. Prezentuje je wnikliwie i bezstronnie. To fascynujący portret intelektualny polityka, wobec którego nikt nie pozostaje obojętny.
Amélie Poinssot to francuska dziennikarka specjalizująca się w problematyce Europy Środkowej i Wschodniej; pracowała m. In. W Polsce, Grecji i na Węgrzech. Współpracowała z licznymi francuskimi mediami, od pięciu lat związana jest z internetowym dziennikiem MEDIAPART.
Orbán były antykomunista, który domagał się wyjścia wojsk sowieckich – i Putin, były agent KGB: zbliżenie zaskakujące. W roku 2014, Orbán – już jako szef władzy wykonawczej – ponownie udaje się do Moskwy.
Oficjalnie nie ma w kieszeni planu. Lecz po powrocie ogłasza zapowiedź, która zaskakuje cały aparat Fideszu: dwa nowe reaktory jądrowe zaprojektowane przez Rosjan powstaną w elektrowni Paks. Co zaszło pomiędzy tymi dwoma politykami? Tego zapewne nie dowiemy się nigdy.
Jedno jest jednak pewne: żaden przetarg nie został w tej sprawie ogłoszony i nic nie usprawiedliwia w obecnej sytuacji energetycznej kraju dalszego rozwoju tego przedsiębiorstwa. Od tej pory prorosyjska linia przywódcy węgierskiego tylko się potwierdza, wbrew opinii publicznej nieszczególnie sprzyjającej Moskwie.
w trakcie swej trzeciej kadencji Viktor Orbán odbył nową podróż do Rosji (2016), natomiast Władimir Putin był z rewizytą dwukrotnie: w roku 2015 i 2016. Węgierski premier był pierwszym, który sprzeciwił się sankcjom europejskim nałożonym na Rosję po aneksji Krymu i wojnie na wschodzie Ukrainy.
Orbán nie kryje sympatii dla metod rosyjskiego prezydenta: jego polityka wobec organizacji pozarządowych jest wzorowana na prowadzonej przez Moskwę od roku 2012. Prawdziwa fascynacja czy skrywana obawa?