Od Gierka do Jaruzelskiego to książka, która ukazuje przeszłość – równocześnie bliską i daleką – w całej jej złożoności. Jest wyrazem niezgody na czarny obraz PRL, w której propagandyści prawicy widzą jedynie zło.
Autorzy tego tomu, skupiającego się na latach 1970-1989, rzeczowo pokazują procesy społeczne i wydarzenia polityczne kształtujące życie Polaków przez te kilkadziesiąt lat. Prezentują wielką politykę i jej kulisy, lecz też to, jak wtedy żyliśmy, jak mieszkaliśmy, co nas cieszyło, a co martwiło, na co chodziliśmy do kina i jakie książki czytaliśmy.
Polska Rzeczywiście Ludowa to historia bez przekłamań, ale też bez sentymentalnej idealizacji, to pokazanie, jaka była Polska z lat 1944-1989. POLSKA RZECZYWIŚCIE LUDOWA to inicjatywa wydawnicza, która chce pokazać przeszłość – jednocześnie bliską i daleką – w całej jej złożoności.
Jest wyrazem niezgody na czarny obraz PRL, w której propagandyści prawicy widzą jedynie zło. Autorzy kolejnego tomu w tej kolekcji – m.in. Wiesław Żółtkowski, Dariusz Łukasiewicz, Ludwik Stomma, Małgorzata Kąkiel, Wiesław Kot i Andrzej Walicki – tym razem skupiają się na latach 1956–1989.
Pokazują procesy społeczne i gospodarcze (np. Uprzemysłowienie i polityka mieszkaniowa) oraz wydarzenia polityczne (np. Związane np. Z normalizacją stosunków z Niemcami czy relacjami z opozycją polityczną pod koniec lat 80.
i obradami krągłego Stołu) ) kształtujące życie Polaków poprzez te kilkadziesiąt lat. Prezentują wielką politykę i jej kulisy, ale też warunki życia codziennego, zarówno ich jaśniejsze, jak i ciemniejsze strony.
niemało miejsca w książce zajmuje życie kulturalne – literatura, film, muzyka. Uzupełnieniem przekrojowych studiów są dotyczące podobnych tematów wybrane artykuły z „Przeglądu" i atrakcyjne, nieznane do tej pory dokumenty archiwalne z byłego Archiwum KC PZPR.