mnogość tematów podejmowanych w ramach omawianej w prezentowanej książce problematyki potwierdza interdyscyplinarność zagadnienia oraz ukazuje, jak odmienne mogą być podejścia w przedstawianiu samego porodu.
Prezentowane teksty to owoc własnych badań empirycznych autorów prac, krytycznego przeglądu literatury przedmiotu i własnych refleksji i przemyśleń dotyczących równocześnie teorii, jak i praktyki położniczej.
Zagadnienia związane z opieką okołoporodową, w tym niezwykle w momencie porodu jest dla położnych, lekarzy, psychologów, a z reguły kobiet zagadnieniem ogromnie pokaźnym. Od strony poznawczej problematyka związana z optymalizacją porodu ma wyraźnie charakter interdyscyplinarny, a prezentowane artykuły, choćby jeśli ich tytuły są znane, prezentują spojrzenie na akt narodzin z innej, przede wszystkim interdyscyplinarnej perspektywy.
Autorami tych opracowań są jednocześnie osoby doświadczone – związane z medycyną, jak i przedstawiciele innych dyscyplin naukowych, którzy z racji swoich zainteresowań czy aktualnie wykonywanych zadań, podjęli się trudu spojrzenia na zagadnienia optymalizacji porodu z różnorodnych perspektyw. Taki skład autorski gwarantuje, iż w książce w trafnych proporcjach uwzględniona zostanie wiedza z różnorodnych dziedzin, wątki teoretyczne i poręczne, a także zagadnienia znane i świeże.
Książka jest {pomocn|przydatn)a dla położnych, lekarzy, psychologów i pedagogów, a także dla świadomych rodziców.