Liczne zmiany przepisów i wprowadzanie nowych regulacji, a w konsekwencji zwiększające się ryzyko odpowiedzialności (podmiotów i osobiste członków zarządu i rady nadzorczej) sprawia konieczność szczególnej rozwagi we wdrażaniu w organizacji rozwiązań z zakresu compliance.
Publikacja stanowi użyteczne opracowanie kluczowych kwestii z zakresu compliance w podmiotach rynku finansowego. Autorzy dostarczają funkcjonalnych wskazówek, które mogą być wykorzystane w produkcji, a następnie monitorowaniu produktywności działania rozwiązań służących zapewnieniu zgodności działalności z prawem i innymi regułami przyjętymi poprzez określoną jednostkę organizacyjną.
Opracowanie podkreśla połączenie użytecznych uwag dotyczących organizacji compliance w przedsiębiorstwie z omówieniem merytorycznych aspektów zapewnienia zgodności działania – kluczowych w funkcjonowaniu w obszarze działalności.
W książce wyszukasz m.in. Takie zagadnienia jak: relacja nadzoru zewnętrznego do nadzoru wewnętrznego, compliance w wybranych podmiotach nadzorowanych: towarzystwach funduszy inwestycyjnych, domach maklerskich, krajowych instytucjach płatniczych oraz spółkach publicznych, whistleblowing jako składnik systemu compliance, zarządzanie konfliktami interesów jako obszar compliance w towarzystwie funduszy inwestycyjnych, domach maklerskich, krajowych instytucjach płatniczych, rozwiązania technologiczne i organizacyjne gwarantujące ochronę informacji wrażliwych, zakres obowiązku ochrony danych tajnych i stanowiących tajemnicę zawodową, zakres podmiotowy obowiązku zachowania, a także żądania przekazania danych stanowiącej tajemnicę zawodową, outsourcing, inwestowanie na rachunek własny, przeciwdziałanie praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu, załatwianie skarg, realizacja funkcji compliance w ramach obowiązków przewidzianych w ustawach FATCA i CRS, obszary działalności objęte zasadami ładu korporacyjnego, działalność promocyjna i relacje z klientami instytucji nadzorowanej.
W opracowaniu zawarto najważniejsze przepisy i interpretacje i wytyczne nadzorcy związane z organizacją i funkcjonowaniem systemów compliance w wybranych podmiotach. Adresaci: Publikacja jest przeznaczona dla adwokatów, radców prawnych, pracowników administracji rządowej i samorządowej stosujących przepisy rynku finansowego, a także przedsiębiorców z branży finansowej, inspektorów nadzoru i członków Rad Nadzorczych.
Będzie cennym źródłem wiedzy dla kadry zarządzającej i dyrektorów jednostek organizacyjnych biorących udział w realizacji funkcji compliance. Zainteresuje przedstawicieli nauki, a także studentów prawa i ekonomii.