„Pomysł na serię książek zatytułowanych Terapia Filozoficzna narodził się, kiedy uzbierało się już trzydzieści tekstów z filozofii użytecznej, które napisałam i które czytałam i omawiałam na forum Salonów Filozoficznych. (...) Wszystkie teksty są także fundamentem prowadzonej przeze mnie terapii filozoficznej. Każdy tom posiada 9 tekstów problemowych, a ostatni, 10. Tekst, poświęcony jest wybranemu przeze mnie filozofowi. Wybieram myślicieli, którzy są mi bliscy i których teksty pomagają nam w czynieniu refleksji nad naszym życiem”.
W kolejnym tomiku Terapii filozoficznej autorka podejmuje próbę odpowiedzi na pytania, które współczesnemu człowiekowi mogą okazać się pomocne w jego jednostkowych przemyśleniach i refleksji na temat poznania i jego wyników. Kiedy wyniki naszego poznania możemy uznać za pewne, a kiedy nasza wiedza jako wynik cyklu poznawczego jest jedynie mniemaniem? Dlaczego dziś tak nieraz mówi się i eksponuje potrzebę bycia sobą, co to znaczy być sobą? Jakie warunki trzeba spełnić, aby rzeczywiście i w pełni "być sobą"? Czym jest kultura i co to znaczy uprawa ducha? Jaki jest związek etyki z moralnością i z praktyką ludzkiego progresywnania?
Kolejnym zagadnieniem jest pytanie o rolę wartości w naszym innowacyjnaniu, a także, co dziś wyjątkowo ważne, granice tolerancji - czy jest i powinna być bezgraniczna, czy jednak nie wolno nam tolerować określonych opinii, zachowań i działań? Jakich? Jak powinniśmy reagować na życie własne i innych? Czym ono dla nas jest, a czym być powinno? Czy jest ciężarem i cierpieniem nie do zniesienia, czy raczej równie z czasem nieznośną "lekkością bytu", a może przeciwnie - polega na umiejętności odnajdywania radości w sobie i innych, których spotykamy w czasowej przestrzeni?
Co i komu powinniśmy i czy w ogóle powinniśmy wybaczać? Czym jest wybaczenie, jaką rolę odgrywa w naszym życiu i relacjach z innymi? Gdzie jest miejsce religii i religijności? Kiedy budzi się w nas religijność i pod jakimi warunkami? Czy należy ją rozwijać w sobie, czy raczej zdusić?
Ostatni z tekstów autorka - jak najczęściej - poświęca wybranemu poprzez siebie myślicielowi. Tym razem jej uwagę przykuła Simone Weil.