Niniejsza praca powstała jako efekt doświadczeń w kształceniu oraz wychowaniu dzieci, młodzieży i dorosłych, którym czynnie zajmowałam się od 1986 roku, poprzez przybliżenie sztuk błyskotliwych - w celu ich zrozumienia, odbioru, a także rozbudzenia potrzeby własnej twórczości. Blok tych zagadnień, nauczanych najpierw w ramach plastyki szkoły podstawowej, przygotowywał do odbioru sztuki i nakłaniał do własnych działań. Najistotniej uzdolniona plastycznie młodzież rozwijała wraz ze mną swoje zainteresowania, z zasady w ramach popołudniowych kółek plastycznych (prowadzonych w większości społecznie). Wspólnie organizowaliśmy także wystawy. Realizowanie tematyki wychowania poprzez sztuki piękne pokazało, jak wielkie są potrzeby dzieci i młodzieży w tym zakresie. Te cenne doświadczenia wykorzystałam, kształcąc nauczycieli w Studium Nauczycielskim, a następnie w Wojewódzkim Ośrodku Metodycznym w Przemyślu i zorganizowanym przeze mnie Kolegium Nauczycielskim im. A. Fredry w Przemyślu. W związku z tą działalnością pedeutologiczną pojawiła się potrzeba napisania pracy na temat tradycji wychowania poprzez sztuki błyskotliwe w przemyskich zakładach kształcenia nauczycieli. Przygotowanie pedagogów do pracy zawodowej poza uczelniami wyższymi jest oryginalne dla polskiego szkolnictwa, choć rzadko omawiane.
Tytuł Świat wychowania poprzez sztuki spektakularne w polskiej szkole Podtytuł Edukacyjne aspekty wychowania przez sztukę w kształceniu nauczycieli plastyki Autor Grażyna Stojak Język polski Wydawnictwo Impuls ISBN 978-83-7587-824-0 Rok wydania 2007 Kraków Wydanie 1 ilość stron 216 Format pdf Spis treści Wychowanie plastyczne w teorii wychowania przez sztukę w Polsce
Wychowanie przez sztukę: geneza i stan aktualny
Wychowanie poprzez uczestnictwo w kulturze
Dawne i współczesne tendencje w kształceniu estetycznym – zarys
Zakres i terminologia wychowania estetycznego
zarys dziejów kształcenia estetycznego
Koncepcje wychowania plastycznego w naukach pedagogicznych w Polsce
Rozdział II
Formy i metody wychowania poprzez sztukę
Miejsce wychowania poprzez sztukę w procesie dydaktycznym
Kompetencje nauczycieli
Okres od autonomii galicyjskiej do wybuchu II wojny światowej
Okres po II wojnie światowej
Cele wychowania przez sztukę
Ewolucja celów kształcenia w nauczaniu rysunku w polskim szkolnictwie ogólnokształcącym w latach 1945-1963
Nowy etap: wychowanie plastyczne po 1963 roku (do 1978 roku w nauczaniu początkowym; do 1981 roku w klasach starszych IV-VIII)
Plastyka w stworzonej dziesięcioletniej szkole ogólnokształcącej (od 1978 roku w nauczaniu początkowym; w latach 1981 – 1986 w klasach starszych IV- VIII)
Wychowanie poprzez sztukę w pracy lekcyjnej
Wychowani poprzez sztukę w pracy pozalekcyjnej
Formy i metody wychowania przez sztukę w instytucjach pozaszkolnych
Działalność domów kultury
Domy ludowe, czytelnie i wypożyczalnie książek - do 1939 roku
Domy kultury, biblioteki, ogniska i świetlice (1945 – 1999)