interesujące zagadki, trochę prostych obliczeń i sporo niespodzianek – wszystko to odszukamy w najnowszej książce Iana Stewarta, w której powraca do fascynującego problemu niepewności w nauce i sposobów radzenia sobie z tym, co nieprzewidywalne.
"Czy kości grają rolę Boga?" to niezwykła podróż od rachunku prawdopodobieństwa, teorii chaosu, aż po zadziwiający świat mechaniki kwantowej, lektura pełna intelektualnych przygód, nieprzeciętna opowieść przesycona tak cenionym poprzez czytelników na całym świecie specyficznym stylem Iana Stewarta.
znajdziemy tu nieoczekiwane zwroty akcji, gwałtowne skoki naprzód, ślepe uliczki nauki i matematyczne idee, które okazały się fałszywymi tropami oraz perły geniuszu, które poprzez lata pozostawały niezauważone, zanim ktokolwiek docenił ich doniosłe znaczenie.
Dziś mamy świadomość, że niepewność przyjmuje sporo różnorodnych form, ale każda z nich jest do pewnego stopnia zrozumiała. Potrafimy przewidywać przyszłość o mnóstwo lepiej niż dawniej. Jednak niepewność wciąż pozostaje jedną z najszczególniej enigmatycznych i fascynujących parametry naszego Wszechświata.
Ian Stewart - światowej sławy matematyk i autor bestsellerowych książek popularnonaukowych. Jest emerytowanym profesorem Uniwersytetu w Warwick, gdzie wciąż prowadzi aktywną działalność naukową. W roku 2001 otrzymał nagrodę Towarzystwa Królewskiego im.
Michaela Faradaya za popularyzację nauki. Jest autorem licznych książek poświęconych matematyce, z których na język polski przetłumaczono dotychczas m.in.: "Oswajanie nieskończoności", "Histerie matematyczne", "Listy do młodego matematyka", "Krowy w labiryncie i inne eksploracje matematyczne", "Jak pokroić tort i inne zagadki matematyczne", "Dlaczego prawda jest piękna", "Stąd do nieskończoności", "17 równań, które zmieniły świat", "Matematyka życia", "Podstawy matematyki", "Obliczanie Wszechświata", a także "Krótka historia znacznych umysłów.
Genialni matematycy i ich arcydzieła". Tytuł Czy kości grają rolę Boga? Matematyka niepewności Autor Ian Stewart Tłumacz Urszula Seweryńska Wydawnictwo Prószyński Media EAN 9788381693585 ISBN 9788381693585 Kategoria Nauka i technologia\Popularnonaukowe ilość stron 376 Rok wydania 2020 Wydanie 1