Tybetańczycy, o których pisze Hanka Grupińska, to ludzie bez swej ziemi, bez państwa – żyją w miejscu użyczonym, w kraju należącym do innych. Od 1959 roku chronią się w Indiach. Uciekali przed chińską przemocą, szli do swego nauczyciela i opiekuna, do Dalajlamy.
Tam, na wygnaniu, jest ich dziś ponad 100 000. I o nich jest ta książka. O uciekinierach, buddystach, mniszkach i sprzedawczyniach, o aktywistach politycznych, pisarzach i poetach. O nich, którzy pamiętają swój kraj i czekają powrotu.
Hanka Grupińska wracała do Himaćal Pradeś przez 10 lat. Przez dużo miesięcy mieszkała w klasztorach mniszek tybetańskich. Wędrowała dalekowysoko, do doliny Spiti. Napisała książkę, która nie spieszy – ofiaruje czas namysłu wokół przeróżnych znaczeń.
Ebook nie zawiera ilustracji. Hanka Grupińska – pisarka i nauczycielka, reportażystka i autorka, koordynatorka wystaw i projektów historii mówionej. Współpracowała z pismami podziemnymi, była współzałożycielką poznańskiego „Czasu Kultury".
W latach 1991–1993 była attaché kulturalnym przy ambasadzie Polski w Tel Awiwie. Jest autorką książek: Najtrudniej jest spotkać Lilit. Opowieści chasydzkich kobiet, Po kole. Rozmowy z żydowskimi żołnierzami (kolejne wydania pod zmodyfikowanym tytułem Ciągle po kole.
Rozmowy z żołnierzami getta warszawskiego), Odczytanie listy. Opowieści o warszawskich powstańcach Żydowskiej Organizacji Bojowej, Buntownicy. Polskie lata 70. I 80. (wraz z Joanną Wawrzyniak), 12 opowieści żydowskich.
przez sporo lat zajmowała się historią zagłady Żydów i kulturą współczesnego Izraela. Poprzez ostatnie dziesięć przyglądała się losom Tybetańczyków.