Monografia obejmuje zagadnienia szeroko pojętego rozproszonego wytwarzania energii elektrycznej i ciepła. Przedstawiono przyczyny rozwoju wytwarzania rozproszonego, podstawowe definicje i klasyfikację oraz aktualny i prognozowany stan energetyki rozproszonej.
Omówiono technologie użytkowane w źródłach rozproszonych: wykorzystanie silników tłokowych, turbin i mikroturbin gazowych oraz silników Stirlinga; niewielkie elektrownie wodne; elektrownie wiatrowe; elektrownie słoneczne (heliotermiczne i fotowoltaiczne); zastosowanie biomasy i energii geotermalnej i ogniwa paliwowe.
Przedstawiono problematykę wytwarzania skojarzonego energii elektrycznej i ciepła w źródłach rozproszonych hybrydowych systemów wytwórczych i zasobników energii, a także sterowania i nadzoru źródeł rozproszonych, w tym zastosowania mikrosieci.
Omówiono także zagadnienia formalno-prawne związane z energetyką rozproszoną, w tym systemy wsparcia dla odnawialnych źródeł energii i kogeneracji; aspekty ekonomiczne wytwarzania rozproszonego; problemy pracy rozproszonych źródeł energii w systemie elektroenergetycznym, w tym podłączania do sieci elektroenergetycznych; oczekiwania stawiane źródłom rozproszonym, w szczególności elektrowniom wiatrowym,, a także oddziaływanie tych źródeł na system elektroenergetyczny.
Zaprezentowano także dwa programy komputerowe {pomocn|przydatn)e w przygotowaniu projektów z zakresu generacji rozproszonej i efektywności energetycznej.