Lubimy się różnić od innych, znamionować na ich tle - dzięki czemu choć poprzez chwilę możemy czuć się unikatowi, specyficzni, jedyni w swym typu.
Szukamy również ludzi do siebie podobnych – takich, którzy podobnie myślą i odczuwają, podobnie spostrzegają świat, lubią te same książki, filmy, płyty czy gry.
Kiedy zauważamy różnice, nieraz odwołujemy się do porównań społecznych – lecz wówczas okazuje się, iż jesteśmy lepsi albo, niestety, gorsi od innych, co skłania nas do rywalizacji.
W długiej perspektywie więcej korzyści przyniesie nam współpraca - rywalizacja jednak może być silniejszą pokusą, gdy dużo się spodziewamy po wygranej (w szkole, w pracy, w lokalnej społeczności i w sporej polityce).
Różnice istnieją i są nam konieczne – nikt przecież nie podważy spektakularna różnorodności ani płynących z niej pożytków.
lecz to dzięki podobnym do nas nie otwiera się przed nami otchłań samotności.
Wiesław Łukaszewski - wybitny autorytet w dziedzinie psychologii osobowości i psychologii społecznej. Autor licznych książek i artykułów naukowych. Znany popularyzator psychologii. Wieloletni przewodniczący Komitetu Nauk Psychologicznych PAN. Aktualnie profesor Uniwersytetu Zielonogórskiego. Miłośnik korzystnej literatury, muzyki oratoryjnej i ogrodów. Autor bestsellerowych "sporych i tych nieco mniejszych pytań psychologii".