Słownik składa się z dwustu siedemdziesięciu sześciu haseł ułożonych alfabetycznie, wpisujących się w cztery działy: badacze i zbieracze polskiej bajki ludowej, teoria bajki ludowej, najpopularniejsze motywy i wątki bajkowe i związki rodzimej bajki z innymi zjawiskami kulturowymi.
wybór haseł był podyktowany kilkoma czynnikami, m.in. Częstotliwością występowania motywu lub wątku i jego najczęściejścią dla kultury polskiej. Uwzględniono na dodatek hasła odwołujące się do najszczególniej znanych baśni europejskich, takich jak Śpiąca Królewna czy Czerwony Kapturek, żeby czytelnik miał możliwość zapoznania się ze specyfiką rodzimego materiału.
W każdym haśle oprócz rozważań teoretycznych zamieszczono cytaty z oryginalnych bajek ludowych z przeróżnych regionów, w tym z dawnych ziem kresowych. Pod każdym hasłem znajduje się bibliografia źródeł i opracowań, by czytelnik mógł sprawdzić i pogłębić zdobyte informacje.
W zapisie przekazów zachowano ich oryginalne brzmienie, a jedynie w tekstach utrwalonych przez etnografów w sposób fonetyczny dokonano zapisu uproszczonego, zgodnego z powszechnie przyjętymi standardami.